Роль цинку у пом’якшенні температурних стресів

Роль цинку у пом’якшенні температурних стресів

Кліматичні зміни, які повною мірою зачепили і територію нашої країни, є причиною зниження кількості опадів порівняно з середніми багаторічними показниками. Вони призвели і до такого явища як температурні стреси. Сучасні високопродуктивні сорти та гібриди більш чутливо реагують на стреси, наслідком чого є кількісні та якісні втрати врожаю.

Чи можна якось протистояти цьому? – Так! Як стверджують фізіологи, цілком можливо допомогти рослинам за допомогою оптимізації мінерального живлення. Одним з таких елементів живлення із властивостями антистресанта є цинк.

За чутливістю до умов забезпечення цинком сільськогосподарські культури поділяють на три групи:

  • - Дуже чутливі: кукурудза, льон, хміль, виноград, плодові;
  • - Середньо чутливі: соя, квасоля, кормові боби, горох, цукрові буряки, соняшник, овочі, ягідні культури;
  • - Малочутливі: овес, пшениця, ячмінь, жито.

Фізіологічна роль цинку в рослинах дуже важлива і різнопланова. Він входить до складу багатьох ферментів, відповідальних за життєдіяльність і здоров’я рослин (карбоангідрази, фосфатдегідрогенази, пероксидази, оксидази, поліфенолоксидази). Цинк підвищує стійкість рослин до посухи, жари, холодів. За нестачі цинку в різних частинах рослин накопичуються фенольні сполуки, які негативно впливають на рослину, знижують її стійкість до хвороб.

Цинк бере участь у білковому та вуглеводному обміні в рослинах, зокрема у накопиченні в урожаї білків, цукрів, крохмалю. Дефіцит цинку найчастіше проявляється на піщаних, карбонатних та торфових ґрунтах, а також за дуже високого вмісту фосфору в ґрунті. Нестача цинку має значний негативний вплив на утворення насіння, але є менш критичною для формування вегетативних органів рослин.

При дефіциті цинку у рослин з’являються хлоротичні плями на листках, які з часом стають блідо-зеленими, а потім біліють. У плодових культур проявляється «розетковість». При цинковому голодуванні на плодових культурах закладається менше квіткових бруньок, урожайність різко знижується. Із польових культур нестача цинку найчастіше проявляється на ранніх фазах росту кукурудзи у вигляді побіління верхівки листка, між прожилками або і всієї рослини. У бобових культур - у вигляді хлорозу на листках.

Позакореневе внесення цинку запобігає або вирішує проблему нестачі цього елементу живлення. Найбільш ефективним є застосування цинку у формі хелатів та у поєднанні з амінокислотами (для посилення антистресової дії). Саме такі компоненти містить добриво ГРОС Аміно-Zn компанії «ЕКООРГАНІК». У випробуваннях, проведених на ряді сільськогосподарських культур в умовах теплового стресу, застосування ГРОС Аміно- Zn у дозі 1,0 л/га забезпечило приріст врожайності від 8,0 до 16,4%.

Останні новини