Використання фосфітів у садах

vikoristannya-fosfitiv-u-sadah
vikoristannya-fosfitiv-u-sadah

Сучасна галузь садівництва в Україні після довгих років занепаду потроху починає відновлюватися, але вже на абсолютно нових технологічних підходах в тому числі і в питаннях живлення і захисту рослин, використовуючи при цьому позитивний досвід сусідньої Польщі та інших європейських країн. Одним з таких прикладів є використання в садівництві спеціальних добрив на основі фосфітів калію, міді, магнію.

Значення живлення плодово-ягідних культур

Мінеральне живлення плодово-ягідних культур має велике значення у формуванні високого врожаю хорошої якості. Традиційні системи мінерального живлення в садівництві були орієнтовані на внесення високих доз органічних і мінеральних добрив перед посадкою із подальшими підгодівлями сухими добривами. Ефективність такого добрива була невисокою через слабку доступність елементів живлення, а особливо фосфору. Технологічність способу позакореневих підживлень і наявність широкого спектру спеціальних добрив уможливила корекцію мінерального живлення, а в сучасних садах інтенсивного типу при наявності крапельного зрошення та сучасних композицій спеціальних добрив можна досить точно програмувати мінеральне живлення рослин на різних етапах їх росту і розвитку, що особливо важливо в садах в зв'язку з біологічними особливостями культур. В інтенсивних садах провідних європейських країн фосфітні добрива застосовуються досить широко.

Добрива цього типу містять фосфіт іон, який має на один атом кисню менше, ніж фосфат-іон, що робить його мобільним, він легко переміщується в рослинах і грунті. Фосфіти мають інші властивості в порівнянні з фосфатами (солями ортофосфорної кислоти), компонентами багатьох традиційних добрив.

ФормулаФосфати погано розчиняються у воді і не можуть легко переміщатися в грунті. Їх доступність часто обмежується багатьма факторами: вміст іонів кальцію, магнію, заліза, алюмінію. Тому рівень засвоєння фосфору з фосфатів в рік внесення практично не перевищує 20% від внесеної кількості, а з часом під впливом природних факторів і зовсім перетворюється в недоступні рослинам форми. Експерименти, проведені в Німеччині і Австрії, показали, що додавання добрив, що містять фосфіти, сприяє кращому росту і розвитку рослин і допомагають більш ефективному захисту проти парші на яблуні.

Фосфор відіграє важливу роль у мінеральному живленні рослин. При наявності оптимального рівня фосфору в ґрунті добре розвивається коренева система, особливо кореневі волоски. Це сприяє кращому поглинанню води і поживних речовин дерев, чагарників і багаторічних трав'янистих рослин для яких характерне неглибоке розташування активної частини кореневої системи. Що забезпечує нормальний розвиток як вегетативної частини рослин, так і генеративних органів.

Сполуки фосфору входять до складу найважливіших біохімічних складових клітини забезпечують енергетичний обмін, передачу спадкової інформації, що забезпечує належний стан імунної системи. Дія фосфітів як біостимуляторів, побудовано на індукції стійкості рослин до біотичних факторів стресу (винуватцям захворювань) і абіотичних (наприклад, низька або висока температура), через синтез фітоалексинів (фактор активного імунітету), яка представляє собою групу органічних хімічних речовин, вироблених рослиною у відповідь на атаки патогенів або стрес. Ці сполуки є природними імунними механізмами рослини. Після застосування фосфітів також зміцнюється клітинна стінка, яка є природним бар'єром для проникнення патогенних мікроорганізмів і зменшує поширення мікроорганізмів.

З індукції імунної системи поліпшується здоров'я і загальний стан рослин. Застосування фосфітів калію не може повністю заповнити дефіцит основних фосфорно-калійних добрив, але зате може підтримати рослини в тонусі в ті моменти, коли поживні речовини в грунті знаходяться в важкодоступному для них стані. Фосфор дуже важливий для рослин особливо в момент закладки і формування репродуктивних органів. Тому підживлення фосфором плодових культур, надзвичайно важливе протягом вегетаційного періоду.

Використання фосфітів зменшує втрати від біотичних і абіотичних стресів. Ці продукти не мають періоду очікування після їх застосування. Також вони не мають токсичного впливу на навколишнє середовище.

Фосфор і калій з фосфіту легко і швидко поглинаються рослинами. Допомагають поліпшити загальний стан і ріст надземної частини рослин і кореневої системи. Зміцнюють природний опір дерев і чагарників до впливу біотичних і абіотичних факторів і покращують якість врожаю. Добриво може бути використано для фертигації і позакореневого підживлення.

Фосфор, що міститься в добриві, легко поглинається листям і корінням, навіть в умовах низької температури, коли рослини не можуть взяти його з грунту.
Це рідке добриво через простоту поглинання рослиною і вільне переміщення надає системну дію. На додаток до підживлення може допомагати і в захисті рослин (спостерігається фунгіцидний і бактеріостатичний ефект), наприклад в захисті від парші яблуні і проти бактеріального опіку. Він підтримує природні процеси імунної системи, стимулюючи вироблення рослинного фітоалексину. Обмежує поширення патогенів в рослині.

Їх дози і склад вибирають виходячи з мети, яку планують досягти. На початку вегетації, дози для зерняткових і кісточкових рекомендуються в нормі 1,2-1,5 л/га, рекомендована кількість води 400-1000 л/га, а після збору врожаю з метою профілактики хвороб може досягати 2,0 - 4,0 л/га. При вирощуванні плодових дерев і чагарників рекомендується використання в нормі 2-3 л/га. після цвітіння до початку фарбування плодів, від 3 до 4 разів у сезоні.

Вплив фосфiтiв на кореневу систему

Доведено, що фосфіти в кореневій системі безпосередньо інгібують розвиток мікроорганізмів збудників грибних захворювань, а також стимулюють захисні механізми самої рослини, пригнічуючи прояви таких хвороб, як переноспороз, парша, бактеріоз, мілдью тощо. Фосфіти мають незначний вплив на розвиток більшості ґрунтових грибів, яке робить їх використання екологічних і безпечним для навколишнього середовища. Такі властивості фосфітів дають можливість застосовувати їх в системах фертигації. Стабільність фосфітів в рослинах є ключовим фактором їх ефективності в боротьбі із захворюваннями на протязі досить тривалого періоду часу. Все це впливає на підвищення врожайності та товарного виду плодів, вміст сухих речовин, каротиноїдів, антоціанів.

Дослідження впливу фосфітів на рослини при позакореневому внесенні проводяться протягом тривалого часу. Результати цих досліджень викладені багатьма вченими: C.J.Lovatt, R.L. Mikkelsen, А.Е. McDonald, В.R.Grant, W.C.Plaxton, H.Forster, J.E.Adaskaveg, D.H.Kim, M.E. Stanghellini та іншими.

Калій сприяє зростанню провідних пучків ксилеми, покращує таким чином можливість транспорту та накопичення вуглеводів, підвищує стійкість рослин до стресів в умовах посухвисоких і низьких температур.

Для вирішення вищевикладених проблем КОМПАНІЯ «ЕКООРГАНІК» пропонує застосовувати спеціальне добриво Еколайн Фосфітний (К).  Продукт містить 53% фосфору в фосфітной формі, 35% калію, і збагачений бором (1,4%).

Які переваги добрива Еколайн Фосфітний (К)?

Еколайн Фосфітний (К)

  • Найвищий вміст фосфору (у фосфітній формі) і калію серед усіх аналогічних продуктів.
  • Стимулює синтез в рослині фітоалексинів - природних захисників імунітету.
  • Виявляє фунгіцидну дію на широкий спектр патогенів – збудників, істотно підвищує стійкість рослин до збудників грибкових і бактеріальних інфекцій.
  • Підсилює ріст кореневої системи.
  • Підвищує вміст сухих речовин у товарній частині врожаю плодових і овочевих культур.
  • Підвищує врожайність.
  • Покращення якості врожаю.
  • Екологічно безпечний, не проявляє токсичного впливу на навколишнє середовище.
  • При спільному використанні підвищує ефективність фунгіцидів.

Високий вміст калію в складі добрива забезпечує істотне поліпшення живлення рослин цим елементом, роль якого на ранніх етапах росту і розвитку рослин надзвичайно важлива. Калій в рослині регулює процеси транспірації і дихання, тому при достатній кількості калію підтримується тургор і скорочуються втрати води в умовах нестачі вологи.

Останні новини